Anaboliki rodzaje, działanie, wpływ na organizm, skutki uboczne, alternatywy
Kontrola antydopingowa opiera się na badaniu próbek moczu i krwi pobranych od sportowców podczas zawodów oraz poza nimi (testy na zawołanie). Do wykrywania obecności AAS i ich metabolitów wykorzystuje się głównie metody chromatograficzne sprzężone ze spektrometrią mas (GC-MS, LC-MS). Czułość tych testów jest na tyle duża, że pozwala wykryć śladowe ilości sterydów nawet wiele tygodni po odstawieniu.
Psychologiczne skutki uboczne
Stosuje się go do przyspieszenia rozwoju płciowego chłopców, u których ten rozwój jest zdecydowanie opóźniony. Sporadycznie hormon jest podawany także przy niektórych nowotworach niszczących kości, np. Ponieważ sterydy anaboliczne, zwłaszcza testosteron, wpływają na podniesienie nastroju, coraz częściej rozpatruje się stosowanie ich u osób nieuleczalnie chorych, by poprawić jakość ich życia.
Oprócz pogłębienia barwy głosu, popędu seksualnego czy owłosienia ciała, powodują też przyrost masy mięśniowej. Anaboliki stanowią grupę wytwarzanych syntetycznie hormonów, imitujących naturalny testosteron. Sterydy anaboliczne, czy też anaboliki są stworzonymi przez człowieka odmianami męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu. Jednak prawidłowym określaniem anabolików są sterydy anaboliczno-androgenne, gdzie „anaboliczny” odnosi się do budowania mięśni, a „androgenny” odnosi się do zwiększonych męskich cech płciowych. Po pierwsze wprowadzenie dodatkowej porcji sterydów anabolicznych do organizmu powoduje poważne zachwianie równowagi hormonalnej. Powodują trądzik, łysienie, spadek popędu seksualnego u mężczyzn, a u kobiet jego nienaturalny wzrost.
Pozostają w formie przewidzianej przez naturę dla danego typu budowy ciała. Jeśli prowadzi się intensywny trening, są zbyt słabe, by podołać wytężonej pracy mięśni. Leczenie takich kontuzji jest kłopotliwe, a ich skutki odczuwane są do końca życia. Szczególnie częste jest to po odstawieniu sterydów, gdy układ hormonalny nie pracuje na normalnym poziomie. Jest to spowodowane zarówno przeciążeniem stawów podczas ciężkiego treningu (w czasie zażywania sterydów), jak i obniżeniem poziomu azotu we krwi (po odstawieniu preparatów anabolicznych). Sterydy anaboliczne mogą prowadzić do uszkodzeń wątroby, a także zaburzeń funkcji nerek, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak działają sterydy anaboliczne?
- Ich stosowanie bez nadzoru lekarza jest nielegalne i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
- Sterydy anaboliczne przyspieszają dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi.
- Efekty tego pobudzania dzieli się zwykle na ogólnie anaboliczne i związane z powstawaniem różnic między płciami.
- Sterydy anaboliczne można przyjmować na różne sposoby, w zależności od formy, w jakiej są dostępne.
- Symbolem tych czasów stały się igrzyska olimpijskie w 1988 roku, zdominowane przez naszpikowanych sterydami zawodników NRD.
Należy w tym miejscu podkreślić, że anaboliki niewłaściwe używane mogą być niebezpieczne. Część z nich ma tylko zastosowania lecznicze (np. nebido), ale inne mają zastosowanie zarówno lecznicze, jak i wydajnościowe (np. anadrol). Inne (np. anadur), nie mają zastosowania terapeutycznego, ale stosują je sportowcy. Jeżeli krew jest przesycona hormonami, wątroba nie daje rady ich usunąć.
Jak anaboliki wpływają na organizm?
By uniknąć przykrych objawów, niektórzy sięgają po wyższe dawki anabolików. Wpadają w pułapkę uzależnienia, z którego można się wyzwolić tylko poprzez odpowiednio dobrane leczenie psychiatryczne. Długie przyjmowanie sterydów anabolicznych ma niekorzystny wpływ na większość narządów wewnętrznych. Doustne branie sterydów najbardziej obciąża wątrobę, której zadaniem jest wyłapywanie substancji toksycznych i pozbawianie aktywności substancji biologicznie czynnych, w tym także hormonów. Oczekiwanych rezultatów nie przyniosły także próby podawania sterydów anabolicznych osobom z zaburzeniami łaknienia, u których chciano uzyskać wzrost apetytu i szybsze przybieranie na wadze. Minionego wieku właściwości sterydów próbowano wykorzystać u chorych ze skrajnie wyniszczonym organizmem.
Co więcej, sam testosteron jest przepisywany na wiele schorzeń związanych z hormonami, takich jak hipogonadyzm. Negatywne skutki stosowania anabolików zależą od danego środka, wieku i płci osoby zażywającej, ilości i czasu używania. Czasem osoby zażywające dane sterydy mogą przyzwyczaić się do poczucia siły lub wytrzymałości, które dają im zażywane środki i stać się od nich uzależnieni. Mężczyźni także mają bujniejszy zarost, ale zwykle na torsie i plecach.
Po pewnym czasie przekłada się to na nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Mimo to niektóre cechy anabolików (np. wpływ na przyrost masy mięśniowej) można uznać za pożądane. Niestety, kolejne badania naukowe dowodzą, że nie służą one naszemu organizmowi. Obok, w mniemaniu większości osób stosujących sterydy anaboliczne, korzyści istnieje szereg ubocznych efektów przyjmowania preparatów sterydowych, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Jako substancje wprowadzane do organizmu, podlegają metabolizmowi, a w efekcie tego procesu powstają szkodliwe dla https://letnetworks.tv/oxymetholone-zastrzyki-jak-uywa-2/ zdrowia produkty.
Działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości poprzez pobudzanie syntezy białka lub zmiany w gospodarce wapniem. Sterydy anaboliczne mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu. Przykładem naturalnego sterydu anabolicznego jest testosteron, który w organizmie pełni rolę męskiego hormonu płciowego. Sterydy anaboliczne są syntetycznymi związkami o działaniu anabolicznym, które mogą prowadzić do zwiększenia masy i siły mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Chociaż anaboliki mają zastosowanie w medycynie i mogą wpływać na wydolność sportowców, ich stosowanie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, zaburzeń funkcjonowania organizmu i uzależnienia.